Seegi Maja ajalugu
Seegi Maja on teadaolevalt kõige vanem ehitis Pärnu linnas, mis ehitati ümber 1658. aastal Pühavaimu kiriku vaestemajast. Tänaseks on Seegi Maja on taastatud 1998-2000 Raivo Tõnismaa juhtimisel AS Ecober poolt 17.sajandi välisilmes. Arhitektid Leevi Sokk ja Rein Raie. 1998.a aastal hoone rekonsutrueerimise käigus leidsid arheoloogid mitmeid erinevaid huvitavaid leide 14.-15. sajandist, mis viitavad kivikõrtsi jälgedele. (reini keraamika – importveinid, keedunõudest tulnud potikillud, noateritusluisk, tulekivi, liivi sõdalase kukru mündid.
Oletatakse , et tegemist oli Jürgen Kratze kõrtsiga, mis 1544 müüdi Tori kirikhärrale Michel Schwedersile, kes ostis maja oma tütrele Elsabele.
1580 anti krunt kuningas Stephan Bathory privileegi alusel Pärnu linnale ja 1658 ehitati sinna seek, mis andis nime ka Hospidali tänavale. Hospidal tähistas keskajal eraldus- ja hoolekandehaiglat, olles nime saanud hospidaliitidelt – vaeste ja haigetega tegelenud hoolekande munkadelt. Hospes, hospites lad. võõras, al. külalislahke võõrastemaja peremees, ka kõrtsmik. Hospitium lad võõrastemaja sks hospital. Hospitaliitide vennaskonnad tekkisid IX sajandil. Haigete kaitsepühakud olid Lazarus ja St. Rochus.
Seek tähendas keskajal haigete ja invaliidide varjupaika, mida peeti üleval annetustest. Hiljem sai seek rahvakeeles nime:
vanadekodu. Hospidali 1 maja on nimetatud hospidal-seegiks. Seekides oli ühendatud ülalpidamine ja ravimine. 1816 müüs magistraat vana seegimaja samas kvartalis asuvale eksport-import kaubamajale Hans Dietrich Schmidt (1741 -1942), maja kasutati kõrvalhoonena.
Hoone kiviseinte asetuse ja nende strateegiliste seoste järgi oletavad arheoloogid, et 17. sajandi keskel hospidal-seegi rajamisel kasutati ära varasema keskaegse ehitise kivimüüre ja et hoone on ehitatud 1250. – 1350. aasta vahel, hoone täpset vanust ei õnnestunud arheoloogidel siiski tuvastada.
Sisekujundus ja freskod: Omar Volmer, stiil: uus-vana barokk. Sepised G. Vares.